Téma - pevná dlažba aj obklady



Rozhodli ste sa sami obložiť si stenu v kúpeľni či v kuchyni a položiť zároveň aj dlažbu? Pri neunáhlenej, sústredenej práci môže aj domáci majster vytvoriť kvalitne a pekne obložené povrchy stien a podláh.

Celý proces veľmi výrazne ovplyvňuje kvalita a stav podkladu a hlavne jeho správne posúdenie. Druh a parametre podkladnej konštrukcie rozhodujú o vhodnosti použitého materiálu z hľadiska užitočnosti i vzhľadu.

Posúdenie a úprava podkladu

Aby sme prácu zvládli na uspokojivej úrovni, predpokladom toho je dokonale rovinný podklad. Rovinnosť zmeriame vodováhou a latkou. Norma povoľuje odchýlku 2 mm na dva metre dĺžky. Na miestach s odtokom vody, na balkónoch, terasách a na miestach so stálou vlhkosťou je potrebné premerať potrebný spád podkladu – aspoň 2%. Ďalej je potrebné posúdiť tvrdosť podkladu, jeho pevnosť, stálosť, priľnavosť a nakoniec jeho nasiakavosť a zostatkovú vlhkosť.
V prípade nerovnosti možno využiť samonivelizačné stierky, v miestach s nutnosťou vytvorenia alebo dodržania spádu zasa suché vyrovnávacie zmesi. Na stenách sa nerovnosti vyrovnajú rýchlotvrdnúcou opravnou maltou. Ak sa na položenie obkladov alebo dlažieb urobia nové podkladné vrstvy, dôležité je ich vyzretie, napríklad pri cementovom potere je potrebných minimálne 28 dní, kým sa môže pokračovať v ďalších prácach. Dodržanie tejto lehoty má vplyv na vlhkosť a pevnosť podkladu. Vzhľadom na to, že sa z rôznych príčin porušuje toto pravidlo, je vhodné pred začiatkom prác zmerať vlhkosť podkladu špeciálnym prístrojom.
Ak sú v podklade praskliny a trhliny z rôznych príčin, napríklad sadanie stavby, nedodržanie technologických predpisov, treba ich opraviť použitím živice. Praskliny v podklade sa prenášajú a objavujú sa i v položenej dlažbe či obklade.

Znečistenie povrchu prachom, starými nátermi, zvyškami lepidiel, mastnotou, sadrové a anhydridové povrchy obmedzujú priľnavosť. Takéto povrchy je nutné ošetriť brúsením, frézovaním a následným odsatím prachu.
Väčšina podkladov svojou kvalitou zaostáva za štandardom označovaným z technologického hľadiska ako ideálny. Zlepšenie vlastnosti podkladu je možné v takýchto prípadoch dosiahnuť vhodnou penetráciou. Správne aplikovaná penetrácia hĺbkovo spevní podklad, výrazne obmedzí jeho nasiakavosť, zvýši priľnavosť ďalších materiálov k podkladu a zviaže zostatkový jemný prach.
V priestoroch zaťažených vlhkosťou, v kúpeľniach, sprchách, toaletách, na balkónoch a terasách, je nutné pristúpiť k špeciálnym opatreniam – vložiť na podklad vrstvu izolačnej utesňujúcej stierky.

Výber obkladačiek a dlaždíc

Výber tvarov, rozmerov, farieb a vzorov obkladačiek a dlaždíc je skutočne rozsiahly a záleží len na vkuse užívateľov a na estetických predstavách o budúcom povrchu. Z materiálového hľadiska prichádza do úvahy prírodný kameň – žula, mramor, porfýr – a jemná či hrubá keramika. Keramické dlaždice môžu byť glazované, tie sa ľahko udržiavajú, a neglazované. Kameninové obkladačky sú odolnejšie než pórovinové, preto sa hodia skôr na podlahy a pórovinové na steny. Kritériom pri voľbe obkladačiek a dlaždíc je odolnosť proti záťaži, ktorá je zaradená do piatich tried odolnosti proti oteru. Triedu oteru treba zohľadniť najmä pri podlahových dlaždiciach. Najviac vydrží dlažba triedy 5 a 4, vhodná na frekventované obytné priestory, schody, vstupy. Do bežných obytných priestorov možno klásť triedu 3. Triedy 2 a 1 sa hodia do kúpeľne a do miestností s nižším zaťažením, spravidla tam, kde chodievame bosí alebo v domácej obuvi. Pri nástenných obkladačkách netreba zohľadňovať triedu oteru.

Lepidlo, tmel, škárovacia hmota

Lepidlo na obkladačky a dlažbu i podkladový náter musia zodpovedať podkladovému materiálu. Pri pórobetónových stenách, sadrovej, ako aj pri vápennej, vápenno-cementovej a cementovej omietke uprednostníme kvalitnú pružnú lepiacu maltu pred štandardným lepidlom na obkladačky. Na sadrokartón a preglejku, ktorých hrúbka by mala byť minimálne 22 mm, použijeme v každom prípade pružné lepidlo. Mramorový obklad sa nalepí špeciálnym lepidlom.
Pri podlahách s cementovým poterom a na betónových plochách upevňujeme dlaždice štandardným stavebným lepidlom na obkladačky. Na všetky ostatné druhy poteru aj na sádrovláknité dosky a podlahové kúrenie použijeme pružné lepidlá.

Lepiacu maltu alebo lepidlá nanášame na podklad v tenkej vrstve a iba na takú plochu, koľko obkladačiek stihneme položiť za päť až desať minút. Čím kratšie je lepidlo vystavené vzduchu, tým lepšie drží. Keď lepidlo vyschne a vytvorí sa na ňom kôrka, je potrebné celú vrstvu lepidla odstrániť a naniesť čerstvú. Obkladačky sa nesmú nikdy dotýkať steny nasucho. Po dvoch až troch dňoch, keď lepidlo zatvrdne, môžeme škáry vypĺňať obkladačkovým tmelom. Farebný odtieň škárovacieho tmelu je možné zosúladiť s farbou obkladu, prípadne vytvoriť kontrast a zvýrazniť škáry. Škáry musia byť čisté, bez uvoľnených častí a čo najhlbšie. Prípadné zvyšky lepidla je potrebné zo škár vyškriabať. Napokon škáry, pred nanesením škárovacej hmoty, navlhčíme pomocou gumenej stierky. Aj hotové škáry nakoniec pretrieme opatrne mokrou špongiou, tak, aby sme ich nevymyli.
Pri lepení dlažby nanášame stierkou na podklad vrstvu lepidla a ozubenou hranou vytvoríme vo vrstve lepidla profilovanú štruktúru. Na ňu ukladáme dlaždice a každú mierne poklepeme gumeným kladivom, aby sa usadila. S kladením dlaždíc začneme v najodľahlejšom rohu miestnosti a postupujeme smerom ku dverám. Po čerstvo položenej dlažbe nesmieme chodiť. Po dvoch-troch dňoch môžeme škárovať. Pri použití pružného lepidla je nutné použiť aj pružný škárovací tmel.

Vnútorné rohy, stykové medzery medzi podlahou a stenou, medzi vaňou a stenou vyplníme pružným silikónovým tmelom. Vďaka tomu sa napätie z muriva nebude prenášať do obkladu a vylúčia sa aj zvukové mosty.
Pri výbere škárovacej hmoty je potrebné rozlišovať škárovaciu hmotu na úzke škáry so šírkou do 5 mm, na široké škáry so šírkou od 4 do 15 mm. Na škárovanie prírodného kameňa je potrebná špeciálna škárovacia hmota. Na miesta, ktoré sú vystavené dočasnému pôsobeniu vody, v kúpeľni, kuchyni, je určená elastická škárovacia hmota odolná proti prieniku vody. Podľa druhu použitej škárovacej malty je hotová podlaha pochôdzna po šiestich až dvadsiatich štyroch hodinách.

Autor:Adela MOTYKOVÁ