Obklady: Keramika hrá prím

Správny výber vhodného keramického materiálu pre budúci úžitkový priestor sa riadi vždy podľa toho, kde bude keramika umiestnená a čo od nej očakávame. Keramické materiály sa dajú rozdeliť do niekoľkých skupín podľa technológie výroby, z ktorých každá má rozdielne technické parametre. Podľa typu črepu sa delia na slinuté, na klasické s červeným alebo bielym črepom, na hutné a tehlové ťahané. Podľa úpravy povrchu sa delia na glazované a neglazované.

Možnosti na výber


Najznámejším keramickým výrobkom sú práve obklady kúpeľní a WC, obklady stien v interiéroch zvané pórovinové obkladačky. Toto obmedzenie použitia v interiéroch vyplýva z vysokej nasiakavosti črepu a nízkej odolnosti povrchu proti oteru. Povrch obkladov je opatrený glazúrou, ktorá prepožičiava obkladačkám vynikajúcu čistiteľnosť i odolnosť proti všetkým bežným čistiacim i dezinfekčným prostriedkom. Povrch glazúry môže byť lesklý, matný či kombinovaný lesklo-matný, zdobený dekoračnými farbami alebo jednofarebný.

Hutné dlažby sú keramické glazované materiály s nasiakavosťou do troch percent. Moderná technológia výroby umožňuje takmer identické možnosti zdobenia povrchu ako u pórovinových obkladačiek a z toho vyplýva i hlavná aplikačná oblasť týchto materiálov – slúžia ako podlahy do kúpeľní, záchodov, kuchýň i ďalších častí obytných i komerčných objektov, kde dopĺňajú stenové obklady z obkladačiek.

Slinuté neglazované dlažby (gres porcellanato) majú vďaka technológii výroby nízku nasiakavosť (v rozmedzí 0,04 – 0,5 percent) a vysokú pevnosť črepu, preto sú ideálnym a univerzálnym materiálom pre interiér i exteriér. Nadčasový materiál na báze umelého prírodného kameňa sa teší obľube medzi užívateľmi, a tak vďaka svojej kvalite a technológii výroby s využitím najnovších technologických poznatkov takmer vytlačil dlažbu režnú.


Estetika i praktická funkcia


Neoddeliteľnou súčasťou keramických sérií sú ozdobné dekoračné prvky, keramické tvarovky ako rohy, listely, bombaty, inserty a ďalšie, ktoré zaisťujú dokonalú funkčnosť keramického materiálu. K prednostiam keramických materiálov tradične patrí široké spektrum farebných a tvarových variantov, dlhá životnosť, nehorľavosť, ľahká údržba a zaistenie hygieny. Zníženie výskytu alergénov, napríklad prachu, peľu a roztočov, ocení najmä stále rastúci počet užívateľov – alergikov.

Keramické obklady nachádzajú uplatnenie nielen na tradičných miestach v kúpeľniach, v kuchyniach, ale i v ostatných obytných priestoroch bytov vďaka svojej vysokej tepelnej vodivosti najmä v spojení s modernými úspornými spôsobmi vykurovania – podlahovým vykurovaním.

O vhodnosti výberu určitého obkladu musí zákazníkovi podať jasné a zrozumiteľné inštrukcie predajca obkladov. Neľutujte čas a námahu strávenú pri návšteve showroomu s kvalitným servisom. K servisu dokonalej predajne patrí okrem rozsiahlej expozície obkladov často i počítačová vizualizácia náhľadu do kúpeľne či iného objektu podľa zadania zákazníka. Jedine vizuálny vnem na predbežné dispozičné riešenie obkladu, dlažby a ozdobných doplnkov umožní zákazníkovi správne zvoliť druh, farbu a formát obkladu podľa jeho predstáv.

Výber obkladov a dlažby nie je práve jednoduchou voľbou, pretože sa vďaka svojim technickým vlastnostiam jedná o materiál, ktorý prečká generácie, ale design sa mení rovnako rýchlo ako módne vlny.

 

 

Autor: Pavla Nováková

Zdroj: Tvoj dom