Obklad a dlažba v detaile

Ani ten najexkluzívnejší obklad a dlažba nie sú ešte zárukou, že kúpeľňa bude pýchou vášho interiéru. Tajomstvo úspechu sa z veľkej časti ukrýva v prepracovaných detailoch.

Precízna práca prevyšuje aj extra vysokú finančnú náročnosť materiálu. Stačí sa pozrieť na rovnosť zvislých a vodorovných plôch, pravidelnosť škár či silikóny v kútoch. A dobrý dojem je nenávratne preč ako závan vánku. Nehovoriac o rohoch murovaných políc a pultov. Jeden pohľad na spojenie troch rohových líšt razom odhalí, akým zmyslom pre detail, snahou a zručnosťou disponuje obkladač.

 Dvakrát meraj a raz rež

Ak sa do obkladania púšťate bez návrhov od architekta či odborníka z kúpeľňového štúdia, pripravte murárom podklady sami. Rozkreslite si jednotlivé steny a podlahu. Len málokedy sadne obklad presne na šírku steny. Zväčša ho treba rezať. Ak pri kladení obkladu od kraja steny vychádza na opačnom konci príliš úzky orez, skúste skladbu rozkresliť na stred. Tým získate estetickejší vzhľad rovnako zrezaných obkladov na oboch stranách. Prípadne rezané obklady situujte do menej viditeľných miest. Nezabudnite zakresliť umiestnenie listel, rôznofarebných plôch či dekorov. To isté platí aj o dlažbe.

 Dôležité maličkosti

Na lepidlo sa nekladú špeciálne požiadavky. Teda ak neuvažujete o sklenenej mozaike, ktorá vyžaduje biele lepidlo. V závislosti od farebnosti obkladového materiálu si navrhnite odtieň výplní škár. Silikón a škárovaciu hmotu voľte v rovnakom odtieni. S produktmi od renomovaných výrobcov sa vám to hravo podarí. Ak snívate o bielej škárovacej hmote na podlahe, rátajte s tým, že časom zájde. Lepšie riešenie ponúka sivá či béžová. Dohliadnite, aby zvislé škáry medzi stenami a vodorovné medzi stenou a podlahou vypĺňal silikón. Dopredu myslite aj na rohové lišty. Radšej trochu priplaťte a stavte na hliníkové. Odvďačia sa vám väčšou dávkou elegancie. Výnimkou je biely obklad. Ten si dobre rozumie i s bielym plastom.

 Vo veľkom štýle

Aj vo svete kúpeľní sa čoraz viac presadzujú obklady nevyžadujúce škárovanie. Sú to gresy s presne rezanými hranami, ktoré umožňujú klásť jednotlivé kusy tesne vedľa seba. Takýto obkladový materiál je však náročný na dokonale rovný podklad. Dôvodom sú veľkorysé formáty, zväčša výrazné obdĺžniky, ktorých šírka dosahuje 50 a viac centimetrov. Ak ste práve nadobudli pocit, že to nie je nič pre vašu malú kúpeľňu, ste na omyle. Dávne mýty o vhodnosti malých obkladačiek do stiesnených priestorov prekonala logika. Veď čím viac stenu opticky rozčleníme, tým pôsobí menšia. Naopak veľký obdĺžnikový obklad uložený po dĺžke a navyše bez škár priestor opticky znásobí. Celistvý vzhľad stien podčiarkne silikón v identickom odtieni s obkladom. Ruku k dielu pridá aj obloženie rohov obkladačkami s hranami zrezanými pod 45-stupňovým uhlom. Použiť plastové rohové lišty k luxusnému obkladu je neospravedlniteľný hriech.

 Čo letí?

Na otázku, aké sú súčasné trendy v kúpeľňových obkladoch, nie je jednoznačná odpoveď. Čo sa týka rozmerov, dá sa povedať, že čím väčšie, tým lepšie. Ale mozaika vyvracia toto pravidlo. V extravagantnom vyhotovení tvorí ideálny pár s veľkoformátovým obkladom. Aj v dizajne sú misky váh vyrovnané medzi neutrálnymi tónmi a odvážnymi motívmi. Späť je nadčasová čierno-biela kombinácia. Dominujú jej neprehliadnuteľné štylizované kvety, čipky či geometrické vzory. O slovo sa hlásia aj plastické obklady. Ďalší prúd zastupujú metalické farby. Tentoraz však striebornú prevalcovala zlatá. Tá sa vyskytuje v modernom vyhotovení, ako aj v ťažkých barokových či orientálnych ornamentoch. Jasne žiari v spoločnosti bielej, čiernej, ale i jemných a sýtych farieb. Dekorové obklady sa nápadne podobajú tapetám či zamatovým tkaninám.

 

Autor: Katarína ŠATANKOVÁ