Kúpeľňa plná vôní

Kúpeľňa dnes predstavuje miesto hygieny a osvieženia, všetko čo tu vdychujeme, by tu preto malo napomáhať týmto úlohám. Ale i tu platí – všetkého veľa škodí! Nové výrobky obsahujú minimum množstva zložiek spôsobujúcich alergie, ktoré boli na základe nariadenia Európskej únie zaradené medzi kožné a respiračné alergény. Ponúknuť osviežujúci a nealergizujúci prípravok do kúpeľne alebo interiéru preto nie je vôbec ľahké.

To potvrdzuje testovanie uskutočnené nezávislým dermatologickým inštitútom. Ak sa kvapka suchého spreja dostane na kožu človeka, produkt pôsobí podobne ako klasický deodorant. Nielen vzduch, ale tiež textil je možné takzvane osviežiť. Zvolenou vôňou je možné osviežiť priestor v kúpeľni, prípadne textilné kúpeľňové doplnky, predložky, závesy na uteráky.

Osviežovače – hlavne rôzne oleje – vyrábané z prírodných látok bývajú drahšie i náročnejšie na používanie, a nie je sa čomu diviť. Napríklad získať z prírody jeden liter veľmi žiadaného esenciálneho oleja z medovky znamená destiláciu piatich ton tejto rastlinky! Oleje vstupujú do tela kožou cez lymfatický a imunitný systém a tiež inhaláciou cez pľúca, teda cez krvný systém. Ich liečebné pôsobenie začína v okamžiku, keď sa ponoríme do kúpeľa alebo začneme esencie inhalovať.

Esenciálne oleje obsahujú niekoľko tisíc rôznych chemických molekúl, ktoré spoločne prinášajú terapeutické účinky. Všetky pôsobia antibakteriálne, ale každý má i svoje špecifiká, oleje fungujú ako čistiace, detoxikačné, energizujúce alebo regeneračné. Ich používanie môže byť rôzne, ale k veľmi príjemným spôsobom – okrem kúpeľov – patrí ich šírenie pomocou elektrického difuzéru. Ten je ale určený pre prírodné oleje. Pre „chemické vône“ sú určené strojčeky, ktoré sa iba zasunú do elektrickej zástrčky. Vďaka regulátoru si môžete nastaviť intenzitu vône podľa priania, priemerne vám náplň jednej vône vydrží 90 dní.

Zdroj: Ako bývať