Kúpeľ nemusí byť iba „máčanie“ v teplej vode

Časy, keď kúpeľňa slúžila iba k hygienickej očiste tela po celodennom zhone v práci sú našťastie preč. Ta dnešná totiž môže byť významnou zónou fyzickej a duševnej hygieny. Kúpeľne sa stávajú ďalšou obytnou miestnosťou v dome, v ktorej príjemnom prostredí chceme tráviť nerušené a pokojné chvíle, proste relaxovať.

K prevádzkovaniu tejto príjemnej činnosti nestačí iba elegantný nábytok, luxusná vaňa , vkusné doplnky a kvety, je k tomu potrebné navodiť správnu atmosféru. Čo iné ako vône by mohlo tieto podmienky splniť a navyše liečiť, jedine aromaterapia. Liečbu vôňami si vo vani môžeme dopriať pomocou aromatických olejov, ale do kúpele môžeme použiť tiež bylinkové nálevy alebo extrakty. Spravidla sa používajú sušené byliny vložené do bavlneného alebo ľanového sáčku, a tie sa potom v prúde pritekajúcej vody do vane lúhujú ako čaj v sáčku.

V sáčkovej podobe ich môžeme i kúpiť. Často sa byliny pripravujú tiež ako nálev – stačí všetko preliať vriacou vodou, nechať asi desať minút lúhovať a potom vliať do teplej kúpele. Omnoho väčší efekt je možné dosiahnuť pomocou esenciálnych olejov, pretože tie predstavujú maximálnu koncentráciu aromatických silíc. Rastliny sa vložia do destilačnej nádoby, vodná para nim prejde pri zodpovedajúcej teplote a naruší rastlinné bunky. Uvoľnia sa tak aromatické silice a tie sa vháňajú do chladiacej trubice. V separačnej nádobe vznikne takzvaná kvetová voda a esenciálny olej – od seba sa jednoducho vďaka odlišnosti hustoty. Olej sa používa do kúpele a kozmetických výrobkov, voda na prípravu kozmetiky.

Ale pozor, každá liečba trvá iba obmedzenú dobu! V takto pripravenej kúpeli by kúpanie nemalo prekročiť dvadsať minút a teplota by mala byť okolo 38°C. Platí pravidlo, že do kúpele vstupujeme už osprchovaný, po kúpeli nasleduje sprcha vlažnou vodou, aby sa zmyli šupinky kože a ostatky mydla a olejov. Výborne funguje pár kvapiek éterických olejov, napríklad mäty piepornej, eukalyptu alebo brečtanu. Jedným z hlavných úloh aromaterapie je totiž posilniť imunitnú obranu tela, navyše funguje ako jeden najlepších prostriedkov zaháňajúcich nepriaznivé účinky stresu a prináša telu (i duši) relaxáciu. Jej propagátori tvrdia, že zvyšuje výkonnosť, koncentráciu a zmierňuje bolesti hlavy. S obľubou sa zdôrazňuje jej vplyv na sexuálne naladenie. Pomáha tiež k lepšiemu zaspávaniu a spánku. A k si ešte relaxáciu vo vani doplníte jemným svetlom sviečok...

Zdroj: Ako bývať