Dlažby a obklady, na prvom mieste je kvalitné obloženie.


Firmu alebo remeselníka je najlepšie vyberať podľa referencií, nie podľa telefónneho zoznamu, internetu či reklame na automobile. Nesmiete však referencie získavať v reštauračnom zariadení. O remeselníkov prezradí veľa aj jeho vybavenie a celkový prístup k práci. Technológia sa už veľa zmenili. Keď si teda remeselník nevie rady a vyhlási, že to technicky nejde, je jeho prístup úplne neprofesionálne. Dřív pozvanie remeselníka znamenalo tiež uvariť mu obed a nakoniec po ňom upratať, to však dnes už neplatí. Samozrejme s výnimkou služieb v rámci rodiny alebo medzi priateľmi, ktoré fungujú stále. O tom však teraz nehovoríme. Kvalita obkladačské práce sa pozná predovšetkým na detailoch. Dokonalého výsledku v kúpeľni dosiahne len precízne a skúsený obkladač. Jeho výberu určite venujte aspoň toľko času, ako ste venovali študovanie katalógov bytovej keramiky.

Najskôr premýšľajte a plánujte

Skutočný profesionál si najprv zmapuje priestor a starostlivo zváži priebeh práce. Ešte ako obkladač začne, odporúčame spoločne si ujasniť, či rovnako vnímate dominantu obkládaného priestoru. Ide o to, na ktoré miesto chcete pritiahnuť pozornosť hneď pri vstupe. Možností je mnoho, môže to byť vaňa, originálne zrkadlo alebo výrazná rad listel v obkladu. Škára musí prebiehať celú podlahovú plochou z miestnosti do miestnosti. Ideálne je, ak prebieha zo steny do podlahy a naopak, to však musia dovoliť rovnaký formát obkladov a dlažby.

Nákup materiálu

Pri nákupe materiálu je dôležité objednať ho dostatočné množstvo, vyhnete sa tak stresu pri dokupovanie. Nemusíte už tak ľahko zohnať rovnaký odtieň. Základným údajom je výměra upravované plochy, ku ktorej sa po konzultácii s obkladače pripočíta takzvaný prerez, ktorý môže predstavovať až 15%. Počítať musíte aj s tým, že sa pri pokládke môže nejaká dlaždice poškodiť.

Keramiku nakupujte tam, kde si môžete tovar fyzicky prehliadnuť, nákup podľa katalógu nie je najlepším riešením. Seriózny predajca vám poskytne všetky informácie a zabezpečí ďalší potrebný servis. Od veci nie je ani spracovanie počítačovej vizualizácie, ako dlažbu a obklady položiť. Pozor na dovážaný tovar, zakúpené v akciách rôznych supermarketov! Tu spravidla nemáte možnosť dokúpenia chýbajúceho tovaru. Z tohto pohľadu je nákup keramiky tuzemských výrobcov istou zárukou. A nezabudnite ani na primerané prostriedky stavebná chémia (lepidlá, tmely, spárovací hmoty), ktoré by si však mal vybrať sám obkladač.

Rozhodujú detaily

Radosť z konečného výsledku môžu zkalit drobné detaily, ktoré však celému priestoru dodávajú konečnú podobu. Najčastejšie sa jedná o nevhodnú šírke škár, často sa chybuje aj vo škárovanie silikónom. Ten niektorí remeselníci používajú na dočistenie okolo vane. Obvykle tu vznikne malý žliabok, kde sa drží voda a časom vzniká pleseň. Zásadnou chybou bývajú príliš úzke dořezy v rohoch, čo pôsobí veľmi neesteticky a dá sa povedať, že je známkou nekvalitne odvedenej práce. Skúsený obkladači odporúčajú pokládku dlažby nākošo. Dôvod je jednoduchý; opticky sa zväčší priestor a vyhnete sa závislosti na zvislých škárach. Elegantným riešením hrany je tzv kamenárska špára, čo znamená, že sa obklad zreže pod uhlom 45 ° a tak vznikne 90 ° uhol, čím sa vyhnete použitie plastové či kovové hrany.

Mýtus rezanie

Rezanie keramiky je prašné, to však neznamená, že vďaka tomu musí byť celý dom zaprášený. Existujú vlhké rezačky, ktoré zaručujú nielen čistejšie prácu, ale aj kvalitnejší rezy. Rezanie sa nevyhne ani profesionál.

Ak je práca dokončená, je dobré ju ihneď skontrolovať a okamžite (ešte pred zaplatením) uplatniť prípadné reklamácie. Ak je to technicky možné, mala by byť dohodnutá náprava. Nie všetko sa dá opraviť a prichádza teda na rad dohodnutí a poskytnutie zľavy. Ak sa chcete vyhnúť problémom, je bežným postupom spísanie zmluvy o dielo, v ktorej nesmie chýbať termín dokončenia, záručná doba, riešenie reklamácií a následnej sankcie za neplnenie dohodnutých termínov. Tým chránite sami seba. Verte, že tak možno ušetriť veľa času a starostí.

Autor: Leona Jindrová