Bezpečná hygiena

Vlhká podlaha, ostré hrany a klzký povrch vane – prvky, ktoré môžu byť v každodenne používanej kúpeľni príčinou úrazu, a to nie len detí. Zaistiť bezpečné užívanie kúpeľne je však prvoradou úlohou pri jej zariaďovaní a nie je dôvod sa prípadných poranení obávať, pokiaľ sa na zvládnutie základných bezpečnostných opatrení zameriame. Začneme pekne od podlahy. Peknú modernú dlažbu si môžeme bez problémov dopriať, ale mali by sme ju pred prvým šliapnutím mokrou nohou dovybaviť napríklad textilnou kúpeľňovou predložkou zabezpečenou na rube pogumovanou proti kĺzavou vrstvou.

Pred vaňu, umývadlo, či sprchu môžeme taktiež položiť takzvané softy – lepšie čistiteľné gumové alebo penové predložky (kusové alebo v metráži). Drahšie, ale účinnejšie riešenie predstavuje nekĺzavá dlažba. Protišmykový efekt majú tiež špáry. Čím viac špár, tým menej klzká podlaha. Preto je vhodné dať na podlahu napríklad mozaikovú dlažbu. Účinnou prevenciou proti pošmyknutiu sa predstavuje i podlahové kúrenie. Kvapky vody rýchle uschnú a podlaha sa nešmýka .

Ďalším nebezpečným bodom v kúpeľni je vaňa. Dizajnové kúpadlá síce lákajú svojim vyhotovením, majte však na pamäti bezpečnosť! K voľbe vane pristupujte ako k výberu žien – vyberajte len tie „kúsky“, ktoré majú oblé tvary. Trh ponúka taktiež vane a sprchové vaničky s protišmykovou úpravou. Lacnejším riešením sú opäť protišmykové podložky. Pozornosť venujte i sprchovým závesom – textilné i plastové zabraňujú striekanie vody na podlahu.

Obávať sa nemusíte ani tých sklenených z tvrdeného štruktúrovaného mliečneho skla, ktoré je vysoko odolné proti tlaku na plochu, má charakter automobilového skla – po údere zostane vcelku. A sme pri horúcej vode. Pred oparením sa môžete uchrániť termostatickou batériou. Priplatíte si, ale v rodine s deťmi je to bezpečná investícia.

Zdroj: Ako bývať